Valentín – deň (nie len) zaľúbených…- BLOG

Fakt, že 14. február je dňom zaľúbených, je azda každému známy. Viete však aj ako vznikol tento sviatok a prečo? Vysvetlíme! A vlastne – ako osláviť tento deň? Ako obdariť, či prekvapiť svoju polovičku? Poradíme! Oslávime ho, aj keď nie sme zamilovaní? Určite áno 🙂 !!! Len čítajte ďalej… 

Ako vznikol deň sv. Valentína?

O samotnom prapôvode oslavy tohto dňa sa s určitosťou vie pomerne málo, nie je to však americký sviatok ako by si mnohí mysleli.

Pochádzal z mesta Terni na juhu dnešného talianskeho regiónu Umbria. V roku 197 sa v rodnom meste stal biskupom, neskôr pôsobil v cisárskom Ríme, kde sa počas jeho života vystriedalo na tróne viacero vladárov. Skutky, vďaka ktorým si naň všetci zamilovaní vo februáry spomínajú, sa spájajú s vládou cisára Claudia II.

Claudius bol známy svojou záľubou vo vojnových výpravách a odporom k rodinným vzťahom svojich legionárov. Zastával názor, že ženatý vojak starostlivosťou o rodinu oslabuje svoju bojaschopnosť a obetavosť. Preto zakázal svojim vojakom uzatvárať manželstvá. Práve kňaz Valentín tento zákaz ignoroval a naďalej tajne sobášil zaľúbené páry. Tu možno hľadať pôvod sviatku zamilovaných, ktorý všetci zaľúbenci oslavujú na deň Valentínovej smrti – 14. februára.

Pred svojou popravou vraj Valentín stihol prinavrátiť zrak a sluch postihnutej dcére svojho žalárnika a podľa novšej legendy sa kňaz a dievča do seba zamilovali. Traduje sa, že Valentinus poslal deve pred smrťou lístok s nápisom „Od Tvojho Valentína“.

Ako osláviť tento deň?

Treba zdôrazniť, že je úplne jedno, či sme zadaní, alebo single, sviatok Valentína môžeme osláviť za každých okolností.

Ak sme zadaní a máme to šťastie, že máme pre koho pripraviť valentínske prekvapenie, možností je milión. Takou tradíciou, ktorou nikto nič nepokazí a vždy poteší, je kvetinka, či čokoládka. Zaručene vyčarí úsmev na tvári milovanej osoby! Ak však chceme byť trošku osobnejší, vymyslíme darček “na mieru” podľa toho, čo má naša láska rada – pozvanie na večeru, príjemný večer doma pri sviečkach, predplatená masáž, zoskok padákom, či čokoľvek čo danú osobu poteší! Aj milý darček vie toho povedať za nás veľa – krásne nové šaty, pekný šperk, parfém, topánky, luxusná pena do kúpeľa, či sexy spodné prádielko – opäť je to len na individuálnom výbere. 

A čo ak práve nemáme partnera/rku? Nevadííííí! Sviatok Valentína predsa nie je len zaľúbené páriky! Milé prekvapenie môžeme predsa pripraviť komukoľvek, koho máme radi a užiť si s ním pár príjemných chvíľ – každý z nás niekoho takého určite má – rodičia, sestra, brat, sused/ka, kolega, kamarát/ka… Samozrejme, že pre susedku nekúpime tango nohavičky  a nepripravíme večeru pri sviečkach (i keď vlastne – prečo nie 🙂 ??!! ), ale malý milý darček (napríklad kvetinka v črepníku, vonná soľ do kúpeľa, pekné tričko, šálik, pančušky, a veď vlastne kľudne aj sexi prádielko) a trebárs posedenie pri kávičke či vínku, určite poteší a dodá nám ten skvelý pocit, keď sme s niekým, s kým nám je príjemne a urobíme mu radosť. 

Buďme na Valentína k všetkým ľuďom vľúdnejší, je to predsa sviatok lásky, nebojme sa ju prejavovať…

Podobné články