Šnurovacia nádhera – korzet!- BLOG

Korzet – fenomém dôb dávnych, dnešných a iste i budúcich…Každá dáma ho pozná, nie každá však aj má nejaký vo svojom šatníku. Tento kúzelný typ odevu dokáže s postavou každej dámy akýchkoľvek proporcií urobiť priam zázraky! Podme sa pozrieť bližšie na zúbok tejto šnurovacej nádhere…

História korzetov

Korzet bol v minulosti určený na potláčanie aj zbýrazňovanie telesných prvkov. Samotné slovo korzet pochádza z francúzskeho slova corps – v preklade telo. Podstata korzetu bola v tom, že jeho nosením počas niekoľkých týždňov sa dosiahla žiadaná postava, čo však ale mohlo ohroziť zdravie nositeľky.

Náznaky odevov podobných korzetu sa nasli už v antike, kedy ženy pod tunikami nosili kožené pásy na stiahnutie poprsia a pásu. Ako samostatná časť odevu sa korzet objavil v burgundskej móde 14. storočia. Obdobie najväčšieho rozkvetu však zaznamenal až s rozšírením španielskej módy okolo 17. storočia. Počas francúzskej revolúcie boli odmietané, do popredia sa dostali opäť až koncom 19. storočia, kedy sa používali na stiahnutie tela.

Prečo korzet? 

Dnešné korzety umožňujú ľahké oblečenie aj vyzlečenie, nie je potrebná asistencia ďalšej osoby. Spravidla má na chrbáte šnurovačku, vďaka ktorej si ho každá dáma prispôsobí vlastným proporciám, aby jej sadol ako uliaty. Neľakajte sa – nestiahne vás tak, že sa Vám nebude dať dýchať, len pekne vytvaruje telo!

Korzetík nám zúži pás, zdvihne a nechá krásne vyniknúť prsíčka a spevní a vystrie chrbát. Týmto dodá každej dáme poriadnu dávku príťažlivosti a neprehliadnuteľnej elegancie.

Výhod nosenia korzetu je ale viac – okrem toho, že sploští bruško, je možné pri vačšine modelov úplne vynechať podprsenku, keďže prsia drží samotný korzet. Taktiež spevňuje chrbát, núti nositeľku sedieť vystretú, a vlastne vôbec nedovolí hrbiť sa, čím zlepšuje držanie tela. Dáma sa cíti príťažlivá a sebavedomá – teda ak sa aj z nejakého prazvláštneho dôvodu tak necíti – zaručene tak aspoň pôsobí!

2014052711194278974523

Na akú príležitosť je korzet vhodný?

Pravdu povediac – odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá a krátka – NA VŠETKY!

Z dôvodu, že trh dnes ponúka nespočetné množstvo druhov korzetov určených na všetky možné aj nemožné príležitosti, jedinou našou úlohou je vybrať si ten vhodný. Možné je zohnať korzet skvele padnúci na nákupy k rifliam, či rovno riflový. Alebo naopak – saténový, brokátový, čipkovaný na slávnostnú príležitosť. Taktiež nemusí byť tabu korzet elegantný do práce či na rokovanie. Trebars korzetové šaty na party ste už vyskúšali? Objavte v sebe rebelku v koženom korzete! Hmm, erotický s podväzkovými pásmi – čo poviete?  Nevymenujeme ani nespočitame všetky všetky druhy, štýly, či možnosti, je ale jasné, že ak si zmyslíme a vhodne vyberieme, môžeme si korzet obliect kamkoľvek.

Brocade Steampunk Corset with Clasp Fasteners Red LC5273 3 2

Z čoho sa korzety vyrábajú?

Korzety sa dnes vyrábajú z rôznych druhov látok, či kože. Satén, bavlna, brokát, akákoľvek pevná látka, ktorá obobne ženský trup. Odkiaľ – pokiaľ ho obopne – to je individuálne, na trhu sú korzety rôznych strihov a rôznych dĺžok. Pozdĺž sú vystužené rôznym množstvom kostíc, ktoré zabraňujú jeho zvlneniu a krásne ho držia na tele. Kostice sú tiež z rôznych materiálov – plastové, kovové, oceľové…. 

Podobné články