Jesenné depresie – čo s nimi?!- BLOG

Ešte pred pár týždňami sa nám v noci nedalo spať od horúčavy, a už tu máme sychravé jesenné dni. Letné šaty, tričká, plavky a sukienky sme v šatníku už presunuli do zadných radov a dopredu sa dostali pulóvriky, roláky, dlhé nohavice, džínsy, a teplejšie jesenné oblečenie. Chladnejšie noci a hmlisté ponuré rána nám veľmi nepridávajú na nálade cestou do práce. K tomu upršané dni bez slnka, pocit že leto je za nami a do krásnych Vianoc ešte ďaleko, chytá nás nostalgia, clivota – aaa jesenná depresia je na svete! Čo s tým? Vytiahnite zbrane proti zlej nálade spolu s nami! Poďte sa s nami pozrieť na to, ako môžeme aj jesenné dni prežiť v dobrej nálade a vychutnať si každý okamih. 

Čo to vlastne jesenná depresia je a prečo vlastne je?

Fakt, že na jeseň sa zvykneme cítiť smutnejšie, nie je žiadna novinka. U niektorých ľudí sa to prejavuje viac, u niektorých menej. Príznaky jesennej depresie sú clivota, nostalgia, úzkosť, zlá nálada, strata chuti – do jedla, na sex, na šport, problémy s koncentráciou… A prečo vlastne vzniká? Súvisí to najmä s nedostatkom slnečného svetla a sychravým počasím. 

S nedostatkom slnečného svetla veľmi nepohneme, ale máme tu pre Vás niekoľko výborných rád, ako si spríjemniť aj ponuré jesenné dni 

Svetlo – vyhľadávajte dobre osvetlené priestory, nezdržiavajte sa v tme ani v prítmí 

Arómy, vône – doprajte si nový parfum, alebo si zapáľte krásnu vonnú sviečku. Dodá Vám to dobrú náladu. Skúste vône ruže, vanilky, levandule, škorice, mandarínky a podobne.

Farby – vneste teplé farby do svojho bývania, oblečenia, práce. Obklopte sa žltou, červenou a svetlými farbami ktorí máte rada. Oblečte si červenú blúzku, kvetinové šaty, žltú sukňu.

Hudba – či už si pustíte príjemnú pomalú hudbu doma na gauči s nohami na stole a pohárom vína v ruke, alebo si vypeckujete staré dobré hitovky a len tak si na ne zatancujete čím bláznivejšie tým lepšie, určite sa Vám nálada potom vylepší 

Jedlo – znie to prísne, nepríjemne a otrepane, ale je pravda že strava výrazne ovplyvňuje naše nálady. Je naozaj dôležite dopriať si vyváženú, kvalitnú a pravidelnú stravu. S tým samozrejme potom súvisí aj naša línia – s peknou postavou si môžeme dopriať krajšie oblečenie a budeme sa cítiť ešte lepšie 

Nebuďte sami – Ak máte zlý deň a nič sa Vám nechce, určite neostávajte doma utápať sa vo vlastnej depke. Vyrazte za priateľmi, skočte do kina, na kávu, na drink. Zavolajte starým spolužiakom – nevideli ste sa už sto rokov – a choďte si zaspomínať na staré študentské časy, veselé príhody a zasmejte sa starých prúseroch v škole.

Vyrazte na nákupy – nemyslíme tým minúť polovicu výplaty, ale vyraziť do obchodov najlepšie s niekým, vyskúšať si tie bláznivé šaty, sexy spodné prádielko, nohavice na traky – proste niečo, čo zvyčajne nerobíte a už vôbec nenosíte – teraz ide len o zábavu, a ktoho vie – možno pri tom natrafíte aj na nejaký skvelý kúsok ktorý si odnesiete do svojho šatníka a budete z neho mať veľkú radosť!

Verte si – každý deň pracujte na zvyšovaní svojho sebavedomia! Nepretržite! Vždy držte telo vzpriamene, kráčajte dynamicky, hlavu hore, mierny úsmev. Nech to z Vás vyžaruje – to aká ste perfektná! Uvidíte, napokon prezentovaniu vlastnej dokonalosti uveríte aj Vy sama a budete sa cítiť skvele s vedomím aká ste úžasná! 

Vyberajte si ľudí – áno, je pravda, že rodinu si nevyberáme, kolegov tiež veľmi nie, susedov už ani toľko… Skúsme aspoň redukovať čas strávený s nepríjemnými ľuďmi na nevyhnutné minimum aby nás čo najmenej vycicali z energie a snažme sa čo najviac času tráviť v spoločnosti ľudí pozitívnych, príjemných, pri ktorých nám je fajn.

Spánok – asi každá z nás pozná, ako vyzerá deň po nevyspatej noci. Človek je bez energie, náboja, bez nálady. Doprajme si kvalitný a dostatočne dlhý spánok každú noc. Ak sa nám nedarí zaspať, dajme si pred spaním pohár teplého mlieka s medom, či pohár pivka, teplý kúpeľ, aaa – čo si budeme hovoriť – aj tak najlepšie zaspíme po dobrom sexe! 

Niečo nové – a to doslova! Rozhodnite sa vyskúšať niečo, čo ste ešte neabsolvovali. Nevravíme, že to musí hneď práve zospok s padákom (i keď – prečo nie ?! ) ale trebárs vyberte sa na kurz maľovania či tancovania, na masáž celého tela, kúpte si kolieskové korčule. 

Vytvorte si príjemné prostredie – a to platí rovnako v práci ako v súkromí. Ak si nemôžete dovoliť preorganizovať kanceláriu či byt, postačia aspoň maličkosti – vázička s kvetinkami, obrus, fotografia v rámiku a podobne. 

Vykričte sa – ak to už naozaj inak nejde, nepotláčajte to v sebe a poriadne sa vykričte – trebárs v aute cestou z práce 


Tešte sa z maličkostí – život beží prirýchlo a často nám len preteká pomedzi prsty. Na chvíľku zastavme a uvedomme si, čo všetko nám dáva a tešme sa z toho – vychutnajme si zapadajúce slnko, kúpeľ, spev vtákov, chvíle so svojimi blízkymi. 

Zotrieďte si priority – a to doslova! Najdôležitejšie na svete sú predsa veci, ktoré sú nezaplatiteľné – zdravie nás a našich blízkych, úsmev, láska, spoločné príjemné chvíle. Nie je dôležité, že nám ušiel autobus – príde ďalší. A už vôbec nezáleží na tom, že je nepovysávaný koberec – no a čo?! Komu sa nepáči, nech sa nepozerá! Podstatné je len Vaše šťastie a dobrý pocit.

Podobné články