Škvrny na oblečení – jednoduché typy, triky a rady!- BLOG

Všetci to poznáme – stačí  malá nepozornosť a náš obľúbený kúsok oblečenia “zdobí” fľak od kečupu, vína, či vosku…  Čo s tým? Nie vždy stačí len hodiť to do práčky… Predstavíme Vám zopár jednoduchých trikov, ako dostať odolné fľaky z oblečenia a pritom odev ostane ako nový! A to bez drahých chemikálií, len s použitím toho, čo bežne nájdete v domácnosti. Budete prekvapení, čo všetko je účinné 🙂 Poďme sa na to pozrieť! 

Fľaky od potravín:

Červené víno – ak ste si Vašu krásnu blúzku, či šaty obliali červeným vínom, rýchlo fľak posypte soľou, nechajte chvíľku pôsobiť a prelejte minerálkou. Alebo tiež platí – červené víno prelejte bielym 🙂 

Káva – nehoda s vyliatou kávou sa pritrafí – ani človek nevie ako! Ak šálka skončila na Vašej sukni, či tope, najlepšie to vyčistíte pivom!  Ak nemáte po ruke pivo, pomôže aj mlieko – zašpinený kúsok oblečenia najskôr namočte do studeného mlieka a potom preperte v saponáte. 

Kakao a čokoláda – škvrny od kakaa či čokolády pozná určite každá dáma – mamička. Ľahučko ich však odstránime, ak škvrnu pretrieme vlhkou handričkou so soľou, následne liehom a potom vyperieme. Nepoužívame horúcu vodu!

Pivo – najmä na tričkách našich miláčikov sú často staršie zájdené škvrny od pivka. Na tieto použijeme roztok bieleho vína s vodou v pomere jedna k jednej.

Čučoriedky a iné fialové ovocie – obľúbené ovocie dokáže poriadne  potrápiť naše odevy. Najmä zo svetlých kúskov oblečenia sa dostávajú fľaky od čučoriedok, černíc, či hrozna veľmi ťažko. Aj tu je však riešenie – výborným pomocníkom je prášok do pečiva! 

Špenát – na flľaky od špenátu je obzvlášt nečakaný spôsob, ako ich odstrániť – stačí potierať surovým zemiakom a následne vyprať. Naše nádherné šaty budú opäť ako nové!

Mastný fľak – takéto flaky poznajú určite všetky dámy. Ak fľak nezišiel obyčajným vypratím, posypte ho detským zásypom a cez vreckovku prežehlite.

Rôzne fľaky:

Vosk – nechajte ho najskôr stuhnúť, potom ho oškrabte a zvyšok prežehlite cez kuchynskú utierku.

Tráva – fľaky od nej nás nepotešia na obľúbenej sukničke, či nohaviciach. Aj tu je ľahká pomoc – odstránime ich octom alebo citrónovou šťavou, následne preperieme. 

Olej – posypte fľak múkou, ktorá mastnotu vsiakne, nechajte pôsobiť a potom vyprášte. Následne preperte.

Pot – šarapaty dokáže narobiť najmä na nádhernom bielom či svetlom oblečení. Najlepšie vyperieme vo vode s čpavkom.

Parfum – ak nám na našej obľúbenej blúzke či tope ostali fľaky od parfumu, pomôže nám, ak tento kúsok oblečenia namočíme do teplého glycerínu a potom vyperieme v teplej vode.

Žuvačka – položte na ňu ľad, alebo celý kus oblečenia dajte do mrazničky, potom ju môžete zlúpnuť dolu.

Krv – ihneď preperte v studenej vode, ak je to možné s troškou soli alebo octu. Nikdy nie v horúcej.

Podobné články