Všetci to poznáme - stačí  malá nepozornosť a náš obľúbený kúsok oblečenia "zdobí" fľak od kečupu, vína, či vosku...  Čo s tým? Nie vždy stačí len hodiť to do práčky... Predstavíme Vám zopár jednoduchých trikov, ako dostať odolné fľaky z oblečenia a pritom odev ostane ako nový! A to bez drahých chemikálií, len s použitím toho, čo bežne nájdete v domácnosti. Budete prekvapení, čo všetko je účinné 🙂 Poďme sa na to pozrieť! 

Fľaky od potravín:

Červené víno - ak ste si Vašu krásnu blúzku, či šaty obliali červeným vínom, rýchlo fľak posypte soľou, nechajte chvíľku pôsobiť a prelejte minerálkou. Alebo tiež platí - červené víno prelejte bielym 🙂 

Káva - nehoda s vyliatou kávou sa pritrafí - ani človek nevie ako! Ak šálka skončila na Vašej sukni, či tope, najlepšie to vyčistíte pivom!  Ak nemáte po ruke pivo, pomôže aj mlieko - zašpinený kúsok oblečenia najskôr namočte do studeného mlieka a potom preperte v saponáte. 

Kakao a čokoláda - škvrny od kakaa či čokolády pozná určite každá dáma - mamička. Ľahučko ich však odstránime, ak škvrnu pretrieme vlhkou handričkou so soľou, následne liehom a potom vyperieme. Nepoužívame horúcu vodu!

Pivo - najmä na tričkách našich miláčikov sú často staršie zájdené škvrny od pivka. Na tieto použijeme roztok bieleho vína s vodou v pomere jedna k jednej.

Čučoriedky a iné fialové ovocie - obľúbené ovocie dokáže poriadne  potrápiť naše odevy. Najmä zo svetlých kúskov oblečenia sa dostávajú fľaky od čučoriedok, černíc, či hrozna veľmi ťažko. Aj tu je však riešenie - výborným pomocníkom je prášok do pečiva! 

Špenát - na flľaky od špenátu je obzvlášt nečakaný spôsob, ako ich odstrániť - stačí potierať surovým zemiakom a následne vyprať. Naše nádherné šaty budú opäť ako nové!

Mastný fľak - takéto flaky poznajú určite všetky dámy. Ak fľak nezišiel obyčajným vypratím, posypte ho detským zásypom a cez vreckovku prežehlite.

Rôzne fľaky:

Vosk - nechajte ho najskôr stuhnúť, potom ho oškrabte a zvyšok prežehlite cez kuchynskú utierku.

Tráva - fľaky od nej nás nepotešia na obľúbenej sukničke, či nohaviciach. Aj tu je ľahká pomoc - odstránime ich octom alebo citrónovou šťavou, následne preperieme. 

Olej - posypte fľak múkou, ktorá mastnotu vsiakne, nechajte pôsobiť a potom vyprášte. Následne preperte.

Pot - šarapaty dokáže narobiť najmä na nádhernom bielom či svetlom oblečení. Najlepšie vyperieme vo vode s čpavkom.

Parfum - ak nám na našej obľúbenej blúzke či tope ostali fľaky od parfumu, pomôže nám, ak tento kúsok oblečenia namočíme do teplého glycerínu a potom vyperieme v teplej vode.

Žuvačka - položte na ňu ľad, alebo celý kus oblečenia dajte do mrazničky, potom ju môžete zlúpnuť dolu.

Krv - ihneď preperte v studenej vode, ak je to možné s troškou soli alebo octu. Nikdy nie v horúcej.