Krásna do plaviek – poznáte steviu?
Leto je pomaly predo dvermi a nejednu z nás po zime trápi nie práve najlepšia forma či nedostatky, ktoré by nerada ukazovala v plavkách, či sexi letných šatách. Horúce leto nás láka k odvážnejším kúskom odevov, avšak keď sa kriticky pozrieme do zrkadla zistíme, že až toľko si dovoliť nemôžeme… Stále je ale dosť času dať si postavičku aspoň ako-tak do formy a pripraviť sa na leto ako sa patrí – dopriať si ľahunké letné sexy šaty, sukničky či topy, krásne plavky k vode, či odvážnejšie kúsky na party… Máme tu pre Vás jeden typ, ako ušetriť kalórie a napriek tomu si dopriať aj niečo sladké.
Stévia ako sladidlo je na rozdiel od cukru takmer nekalorická, neprispieva k tvorbe zubného kazu a je vhodná aj pre diabetikov. Tak čo poviete – začína sa vám to páčiť? Dať si sladké a nepriberať? To je asi sen 90% žien! Poďte sa teda s nami pozrieť bližšie na túto zázračnú rastlinku!
Stévia cukrová (Stevia rebaudiana, nazývaná tiež stévia sladká, sladká tráva, medové lístky) je bielo kvitnúca svetlomilná tropická rastlina. Rastlina stévia pochádza zo severovýchodného Paraguaja, kde jej listy začali používať na sladenie nápojov domorodci. Cení sa nielen kvôli jej liečivým účinkom, ale najmä vysokej sladivosti. Stévia sa používa predovšetkým ako náhrada cukru, ale vo vyššejkoncentrácii môže mať trochu horkejšiu príchuť.
V novembri 2011 bola stévia v Európskej únii schválená ako prídavná látka do potravín pod označením E960. Po schválení používania v Európskej únii už možno sladidlo v tabletách na báze stévie kúpiť bežne v lekárňach aj obchodoch s potravinami. Stéviu je tiež možné kúpiť v sušenej forme v obchodoch so zdravou výživou.
- Listy stévie sú zdrojom intenzívnej, prirodzene sladkej chuti. Sladidlá vyrobené z tejto rastliny sú z prírodného zdroja, neobsahujú žiadne kalórie a sú 200– až 300-krát sladšie ako cukor. Na rozdiel od cukru je vhodná aj pre diabetikov.
- Stéviové sladidlá sa v krajinách ako je Japonsko alebo Paraguaj používajú už niekoľko rokov.
- Počas procesu, ktorý pripomína lúhovanie čaju, sa sušené listy stévie vložia do vody. Pri lúhovaní sa uvoľňujú sladké zložky obsiahnuté v listoch – steviol-glykozidy. Tie sa následne izolujú rôznymi procesmi s použitím vody, ktorá sa neskôr odstráni. Na konci procesu vzniká nekalorické sladidlo.
- Sladidlo zo stévie bolo v závere roka 2011 zaradené medzi schválené nízkokalorické sladidlá v EÚ, a tak umožňuje inovácie a rozšírenie ponuky potravín a nápojov, pričom zachováva ich chuť.
- Steviol-glykozidy, extrahované zo stévie a schválené na výrobu sladidiel, sú zdravotne neškodné zložky, ktoré spĺňajú prísne normy bezpečnosti a kvality produktov.
- Bezpečnosť steviol-glykozidov ako univerzálneho sladidla potvrdzuje nielen dlhá história ich používania, ale aj vyše 25 rokov vedeckého výskumu sladkých zložiek obsiahnutých v listoch stévie a publikovaný komplexný vedeckovýskumný program. Stéviové sladidlá používané v EÚ môžu bezpečne používať ľudia v každom veku vrátane detí a tehotných žien.
Rastlina sa dá kúpiť v jarných mesiacoch aj ako vonkajšia rastlina v kvetinárstvach. V obchodoch s kvetinami je známa pod názvom sladká tráva alebo stévia. Rastlina nie je vhodná na pestovanie doma, pretože jej listy nedosiahnu dostatočné množstvo steviózy. Je vhodné ju zasadiť do mierneho tieňa.
Pestovanie v slovenských podmienkach: v kvetináči, ideálny je parapet otočený na východ, popr. pri okne. Stévia nepotrebujete záhradku ani skleník. Sladké látky sa viac tvoria, keď má rastlina dostatok svetla a tepla. Z jednej rastliny možno získať až 0,5 kg sušených lístkov. Na leto sa odporúča ju dávať von a na zimu domov. Rastliny možno dobre tvarovať rezaním a listy možno užívať ako v čerstvom stave, tak mrazené alebo sušené.
Stévia má liečebný a preventívny účinok pri mnohých ochoreniach a problémoch:
· ateroskleróze
· pri rôznych žalúdočných a črevných chorobách
· zabranuje hyper- a hypoglykemickým stavom
· je efektívnou prevenciou pred cukrovkou
· normalizuje činnosť enzýmov v organizme, ktoré sú dôležité pre správnu látkovú výmenu
· extrakt zo Stévie je skvelým antioxidantom, ktorý dokáže viazať voľné radikály
· znižuje krvný tlak
· znižuje hladinu cholesterolu v krvi
· obnovuje elasticitu buniek
· spomaľuje degeneráciu tkanív
· priaznivý vplyv na činnosť pečene
· znižuje chuť na tabak a alkoholické nápoje
· Stévia pomáha zvyšovať imunitu
· znižuje únavu a chronický únavový syndróm
· zlepšuje činnosť mozgu
· zabraňuje vytváraniu žalúdočných vredov
· zlepšuje trávenie
· tlmí posadnutosť po sladkom