História plaviek- BLOG

História plaviek

Pomaličky prichádza jar, sezóna plaviek bude o chvíľu v plnom prúde, poďme sa teda v krátkosti pozrieť na ich vývoj… 

História plaviek : Jednou z prvých zmienok o dvojdielnych dámskych odevoch používaných pre atletické účely pochádzajú už z antického Grécka z obdobia okolo roku 1400 pred n.l. Ženy v dvojdielnom športovom obleku sú zobrazené taktiež na rade rímskych mozaík z 3. storočia pred n.l.

V prvej polovici 19. storočia sa ženy kúpali v tzv. kúpacích plášťoch, ktoré mali dlhé rukávy a siahali až na zem. Do mora sa vtedy vchádzalo pomocou špeciálnych vozíkov, z ktorých potom ženy vypadali po schodíkoch priamo do vody. Ihneď po vykúpaní išli domov a prezliekli sa späť do suchých šiat.

Ešte aj koncom tohto storočia bolo zásadné, aby kúpací oblek odhaľoval čo najmenej kože. Dámy sa najčastejšie kúpali v šatách so stuhou v páse a v pančuchách.

História plaviek: Na začiatku 20. storočia sa plávanie začalo konečne uznávať ako šport, predovšetkým vďaka Letným olympijským hrám v Aténach v roku 1906. Plávacie dresy pre ženy boli však stále veľmi prísne posudzované. Svoje o tom vedela aj austrálska plavkyňa Annette Kellerman, ktorá bola zatknutá za plavecké vystupovanie v plavkách, ktoré odhaľovali nohy, ruky a ramená. Nakoniec sudca usúdil, že k lepšej pohybu vo vode je potrebné čo najtesnejší úbor a málo látky.

V 30. a 40. rokoch sa dĺžka plaveckých úborov sa pomaly, ale isto skracuje. Ženy sa tiež môžu radovať z upnutých strihov, ktoré zvýrazňujú ich proporcie. Nutnosťou však bolo doplniť plavky o nevyhnutné doplnky, ako je kúpacia čiapka, slnečné okuliare alebo perlový náhrdelník.

História plaviek: 1946 – vznik bikín

Slovo bikiny (anglicky: bikini) označuje dvojdielne dámske plavky, pre ktoré je charakteristické rozdelenie na hornú časť zakrývajúcu prsia, a dolnú časť zakrývajúcu intímne partie.

História plaviek: V roku 1946 predstavil francúzsky dizajnér Louis Réard niečo, čo nikto nečakal, dvojdielne plavky. Pomenoval ich po ostrove Bikiny, kde sa testovali atómové bomby. V tej dobe, ale žiadna modelka nechcela tieto bikiny predviesť a tak musel Réard najať exotickú tanečnicu z parížskeho kasína, ktorá sa razom stala hviezdou.

Takmer desať rokov od vzniku bikín sa konečne dostávajú dvojdielne plavky do klasického vybavenia na pláž. Priekopníčkami sú slávne krásky Marilyn Monroe a Brigitte Bardot. V 60. rokoch sa móda bikín postupne rozširuje takmer do celého sveta a pre tvorcov a výrobcov bikín sa stávajú zaujímavým obchodným artiklom.

Aj keď v roku 1964 uzreli svetlo sveta monokiny, ktoré úplne postrádali vrchný diel, stále boli strihy bikín veľmi konzervatívne. Až v 70. rokoch postupne dochádza k zmene strihu a použitých materiálov a populárnymi sa stávajú string bikiny trojuholníkového tvaru s úzkymi alebo šnúrkovými bokmi. V polovici dekády sa Brazílii objavujú tangá, a v 90. rokoch mikrokiny.

Podobné články